רגע לפני שקופצים למים

מה צריך לקחת בחשבון בעת אחזקת בניין עם בריכה?

הבניינים של היום הם לא הבניינים של פעם. כיום משקיעים בחוויית מגורים מודרנית, מתקדמת ומפנקת במיוחד. זה מתחיל במפרט טכני יוקרתי, עובר בשומר קבוע בלובי ומסתיים בתוספת של מתקני פנאי ונופש דוגמת חדר כושר ובריכה פרטית לדיירים בלבד.
כמובן שככל שהבניין יוקרתי ועשיר יותר בתוספות, כך יש צורך להשקיע באחזקתו כמו שכירת שירותיה של חברת אחזקה איכותית ואמינה שתדע לתחזק את הבניין מבחינה מקצועית בסטנדרט הגבוה ביותר.
בריכה מהווה שדרוג משמעותי לבניין והופכת את סביבת המגורים לאטרקטיבית יותר. הזדמנות לשחות, להשתכשך ולהרגיש כמו בחופשה והכל מבלי לצאת מגבולותיו של מתחם המגורים.
אך חשוב לקחת בחשבון שקיומה של בבריכה בבניין מייקרת משמעותית את אחזקת הבניין ולכן, יש לתכנן ביחד עם הועדה או חברת ניהול המבנה את המסגרת התקציב ולחשוב איך לייעל את אחזקת הבריכה בדרך שתוזיל עלויות מבלי לפגוע בהנאה.

חימום הבריכה

ההוצאה המשמעותית באחזקת בריכה בבניין היא על חימום הבריכה במשך השנה. בישראל האקלים נוח יחסית וחבל לוותר על בילוי בבריכה רק כי המים קרים. יש מגוון דרכים לחמם בריכות בכל מזג אוויר. מערכות חימום בריכה סולאריות המבוססות על פאנלים סולאריים מבצעות התייעלות אנרגטית ויכולות לחסוך הרבה כסף ולאורך זמן. למעשה, המערכת מנצלת בורה אופטימאלית את אנרגיית השמש הזמינה בישראל כתשעה חודשים בממוצע בשנה.
ניתן להתקין את הפאנלים הסולאריים על גג הבניין וכך החום נאגר בצינורות הקולט באמצעות קרינת השמש ועובר למי הבריכה. כמו כן, קיימת אפשרות לחמם את מי הבריכה עד לטמפרטורה שהוגדרה מראש ולבצע בקרה על הליך החימום באמצעות בקר רגיש טמפרטורה והכל ללא התערבות מקצועית. לאחר ההתקנה החימום מתבצע מעצמו וההנאה כולה של הדיירים מבחינת מי בריכה חמימים ונעימים בכל עונה ומחיסכון משמעותי בחשבון החשמל.

ניקוי הבריכה

מלאכת ניקוי הבריכה היא קריטית להיגיינה. קיימים אמצעי ניקוי מתקדמים לבריכות כמו למשל, סקימר אותו תולים בדופן הבריכה המתחבר למשאבת הבריכה ולמעשה שואב את הלכלוכים הצפים במים, שואב אוטומטי ייעודי לניקוי קרקעית הבריכה וקרצופה ועוד. פעולת הניקוי דורשת ניקוי בתדירות גבוהה באופן מקצועי למשל, לצורך לניקוי ממוקד של דפנות הבריכה, ניקוי תקופתי של המשאבה. הניקוי כולל גם חיטוי מי הבריכה, תוספת של טבליות כלור לפעולת הכלרה אותה יש לבצע תחת פיקוח והשגחה על מנת למנוע מצב של הרעלה.

איתור ותיקון תקלות

 

בריכה בבניין מהווה מקור להנאה, אך היא מחייבת כאמור תחזוקה על בסיס קבוע הן מבחינת ניקוי והן מבחינת איתור קלות ותיקונן. יש לבדוק בעיות לחץ, לטפל ולשטוף את המסננים, לבחון את גובה מי הבריכה, בעיות בניקוז, להתייחס לשיעור זרימת מים נמוך, לוודא שהרמה הכימית בבריכה תקינה באמצעות בדיקות בשגרתיות.
איכות המים היא קריטית ובין היתר, חשוב לוודא שהמים צלולים ברמת חומציות וכלור תקינה וכדומה. כך למשל, רמת PH לא מאוזנת עשויה לגרום מחד לשחיקה בציוד הבריכה (אם היא נמוכה מדי) ולהצטברות של אבן (במידה והיא גבוהה מדי). הבריכות אף מתבלות עם השנים ולכן, חשוב לטפל בהן ולשדרג לפי הצורך – ציפוי, שיקום, צביעה וכדומה.

אין ספק שבריכה בבניין מהווה אטרקציה ומסבה עונג רב לדיירים ואורחיהם. אך חשוב להבין מראש את המשמעויות הנלוות לתחזוקה של בריכה מעלויות אחזקה יומיומיות ועד השקעה באנשי מקצוע ועבודתם. חשוב לחפש פתרונות אפקטיביים לחימום הבריכה לחיסכון אנרגטי ארוך טווח ולשכור צוות מיומן לתחזוקת הבריכה בדרך הטובה ביותר כך שתוכלו ליהנות ממנה בכל עת.